Czym jest instalacja teletechniczna i jakie urządzenia wchodzą w jej skład?
Obecnie instalacje teletechniczne przejmują niektóre z zadań, jakie do tej pory należały do instalacji elektrycznych. Czym właściwie różnią się te systemy? Oba związane są z przesyłaniem sygnałów i impulsów elektrycznych. Jednak instalacje elektryczne korzystają z napięcia 230 V AC, natomiast instalacje teletechniczne pracują na bezpiecznym napięciu 24 V DC. Z tego względu teletechnika stała się niezbędna w każdym projekcie budynku użyteczności publicznej. Przyjrzyjmy się, jakie są jej najpopularniejsze funkcje.
Do czego wykorzystuje się instalację teletechniczną?
Jednym z podstawowych zastosowań instalacji teletechnicznej są systemy alarmowe. Zasila ona przede wszystkim urządzenia przeciwpożarowe, takie jak czujniki dymu, wentylację przeciwpożarową, systemy oddymiania, urządzenia gaśnicze oraz oświetlenie awaryjne. Instalacja teletechniczna obsługuje systemy awaryjne, w tym systemy sygnalizacji włamania i napadu. W budynkach niezbędne są również systemy monitoringu wizyjnego i kontroli dostępu, do czego także wykorzystuje się osprzęt teletechniczny. Jako specjaliści w zakresie projektowania instalacji teletechnicznych w Gorzowie wiemy, że współcześnie trudno obejść się bez tego typu systemów. Podobnie jak bez telefonii IP, sieci teleinformatycznych oraz telewizji przemysłowej, które zasila właśnie instalacja teletechniczna.
Od czego zależy funkcjonalność instalacji teletechnicznej?
Prawidłowe wykonanie instalacji teletechnicznej składa się z kilku etapów. Aby system dobrze spełniał swoje zadanie, projekt instalacji musi odpowiadać na potrzeby inwestora. Ważne, by urządzenia wchodzące w jej skład posiadały odpowiednie certyfikaty, które zapewnią wysoką wydajność i bezawaryjność. Zamontowana instalacja wymaga testów i kontroli, a także regularnych przeglądów.